PROGRAM PROFILAKTYKI PSA

Odrobaczanie

Pierwsze odrobaczenie szczeniąt przeprowadzamy w wieku 4-5 tygodni, następne w wieku 6-7 tygodni. Kolejne co miesiąc do ukończenia 6 miesięcy życia.

Po ukończeniu pół roku przez psa odrobaczanie zalecamy co 3-4miesiące.

Szczepienia

  • 6-8 tydzień życia szczepienie na nosówkę i parwowirozę
  • 9-12 tydzień życia szczepienie na nosówkę, parwowirozę i chorobę Rubartha
  • >12 tygodnia życia szczepienie na nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha oraz parainfluenzę
  • 15-16 tydzień szczepienie na wściekliznę
Szczeniakom bez ukończonych szczepień nie zaleca się wychodzenia na dwór i kontaktu z innymi zwierzętami, szczególnie z tymi o nieznanym pochodzeniu i bez przeprowadzanej profilaktyki. Sczepienia przypominające przeprowadzamy 12 miesięcy od poprzedniego szczepienia. Szczepienia na wściekliznę są obowiązkowe, w związku z czym szczepimy psa raz w roku. Właściciel psa zostaje poinformowany o możliwości wystąpienia wstrząsu poszczepiennego. Wstrząs może wystąpić po każdym rodzaju szczepienia i w każdym wieku zwierzęcia. Objawy tj. utrata przytomności, zaburzenia oddychania, biegunka, wymioty, świąd i obrzęk pyska a czasami całego ciała powinny być powodem niezwłocznego powrotu właściciela z psem do przychodni. Pamiętajmy, że wstrząs jest zagrożeniem życia dla naszego pupila.

Żywienie

  • < 6 miesięcy życia 3-4 posiłki dziennie
  • 6-12 miesięcy życia 2 posiłki dziennie
  • > 12 miesięcy życia 1 posiłek dziennie
Karmy podajemy odpowiednie dla wieku, rasy i zapotrzebowania fizycznego. Uwagę zwracamy na etykietę karmy oraz jej skład. Wodę podajemy bez ograniczeń. Psom nie podajemy: słodyczy, czekolady, cukru, ksylitolu, cytrusów, kości (szczególnie drobiowych), potraw ze stołu, rzeczy przyprawionych, awokado, winogrona, rodzynek, cebuli, czosnku, poru, orzechów makadamia, mleka i przetworów mlecznych, ciasta drożdżowego, pestek, surowych jaj, wędlin ze sklepu. Psom nie podajemy bez konsultacji z lekarzem weterynarii żadnych leków – większość leków przeciwbólowych zawierających w składzie paracetamol czy ibuprofen są toksyczne dla psa i mogą spowodować niewydolność wielonarządową. Zaleca się regularne oczyszczanie okolicy oczu oraz kanałów słuchowych preparatami dostosowanymi dla naszych pupili. W celu ograniczenia odkładania kamienia nazębnego u psów z zębami stałymi zaleca się stosowania odpowiednich środków m.in. pasty dla psów, płyny do wody, algi do jedzenia, gryzaki. Kąpiele w razie potrzeby w szamponach przeznaczonych dla naszych podopiecznych.